- Detalji
- Kategorija: Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije
Obilježavanje Dana hrvatske policije i proslava blagdana sv. Mihovila, zaštitnika policije započelo je ove godine 27. rujna 2016. godine polaganjem cvijeća, paljenjem svijeća i zajedničkom molitvom kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima-policajcima u Domovinskom ratu, ispred zgrade PU Brodsko-posavske u Slavonskom Brodu s početkom u 08:00 sati.
Zajedničku molitvu za sve poginule hrvatske branitelje tijekom Domovinskog rata predvodio je vlč. Davorin Anđić, kapelan Policijske kapelanije "Svetog Marka Evanđelista". Svečanosti su nazočili mnogobrojni policijski službenici i visoki dužnosnici predvođeni Antom Zovakom, načelnikom PU Brodsko-posavske, uz roditelje i obitelji poginulih hrvatskih branitelja-policajaca, te uz nazočnost članova Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije u sastavu: Željko Golubičić, Ivica Franjić, Zlatan Jerković, Zdravko Kamenjaš, Ivica Bošnjak, Ivica Pavelko, Pero Lukić, Ivica Kovačević i Vlatko Krznarić.
Nakon paljenja svijeća i polaganja vijenaca kod spomen obilježja ispred zgrade PU Brodsko-posavske u Slavonskom Brodu, službeni protokol obilježavanje Dana hrvatske policije i proslava blagdana sv. Mihovila je nastavljen u Postaji granične policije Stara Gradiška.
- Detalji
- Kategorija: Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije
Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije – 17. rujna i godišnjica oslobađanja požeške vojarne obilježen je okupljanjem preko stotinu branitelja svih postrojbi Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća uz spomenik 123. brigadi obilježena je 25. obljetnica oslobođenja požeške vojarne. Izaslanstvo Grada Požege vodio je gradonačelnik Vedran Neferović, u čijoj pratnji su bili njegov zamjenik Mario Pilon, te Nino Smolčić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Požege.
Na svečanosti su nazočili Marijan Smernić, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije RH, predstavnici braniteljskih Udruga Požeško-slavonske županije, izaslanstva gradova, općina, vojarne i državne uprave, te predstanici Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije, Željko Golubičić, Filip Mamić, Ivan Jukić i Antun Ferdeber.
- Danas je veličanstven dan, 25. obljetnica kada smo oslobodili vojarnu. To je bio presudan dan u vrijeme kada je agresija uzimala sve više zamaha, kada je sve veći broj ljudi htio ući u Domovinski rat, ali nažalost nije bilo dovoljno tehnike i naoružanja. Zato je ulazak u vojarnu bio presudan za Domovinski rat. Mi smo ponosni jer je požeška vojarna, jedna od većih vojarni, upravno toga dana 17. rujna oslobođena i kada je u naše ruku došlo gotovo deset tisuća pušaka, nekoliko minobacača pa čak i dijelova velike tehnike koju smo mogli kasnije mijenjati da bi dobili oklopna vozila. Preuzimanjem vojarne otvorile su se mogućnosti za formiranje naše 123. brigade kroz koju je prošlo oko šest tisuća ljudi. Zato sam ponosan što sam sudionik i suvremenik tih događanja – rekao je umirovljeni general, župan i izaslanik Predsjednice RH, Alojz Tomašević, prisjećajući se događanja od prije 25 godina.